Detail hesla - Konjunktivitida infekční

Konjunktivitida infekčníSlovníková definice
Zánět spojivkového vaku. Nejčastější oční onemocnění.

Plná definice
Diferenciální diagnóza

Konjunktivitidu musíme odlišit od akutní iritidy, akutního glaukomu a nemocí rohovky.

Bakteriální konjunktivitidy

Bakteriální konjunktivitidy tvoří 5 % všech zánětů spojivek. Jsou většinou oboustranné. Pálení a řezání doprovází červené oko a hnisavá sekrece.

Hyperakutní hnisavou konjunktivitidu vyvolává Neisseria gonorrhoae a N. meningitis. Zdrojem infekce je pohlavní přenos (porod, sex, autoinfekce). Zánět propuká hodiny po kontaktu. Typická je hustá hnisavá sekrece, bolestivý otok víček a chemóza spojivky. Časté spolupostižení rohovky může vést k její rychlé perforaci. Ve stěru jsou gramnegativní diplokoky. Celkově podáváme penicilin G, při alergii ceftriaxon, lokálně ciprofloxacin (Ciloxan gtt) à 2 hodiny.

Pro akutní hnisavou konjunktivitidu je typická hlenohnisavá sekrece červeného oka, spojená s iritací a slzením. Po ránu jsou slepená víčka. Nejprve je postiženo jen jedno oko, později obě. Lokálně podáváme širokospektrá antibiotika v kapkách (O-Framycoin, Ciloxan, Gentamicin 6krát denně). Neléčená trvá 7 až 10 dní, po léčbě ustupuje v několika dnech.

Virové konjunktivitidy

Virové záněty spojivek tvoří většinu infekčních konjunktivitid. Typická je vodnatá nehnisavá sekrece.

Adenovirová keratokonjunktivitida se objevuje jako epidemická keratokonjunktivitida (EKC) nebo jako faryngokonjunktivální horečka (PKH). Virus se přenáší kontaktem, ručníky, vodou, při sexu a často také při očním vyšetření. Červené oko se serózní sekrecí řeže a pálí. Postiženy jsou obě oči, z nichž jedno více a dříve. Preaurikulární uzliny jsou zduřelé. U většiny pacientů do tří týdnů nacházíme rohovkové infiltráty. Pacient je pro své okolí první týdny vysoce infekční, ve třetím týdnu je již infekčnost malá. Léčba je pouze symptomatická. Vazokonstrikční kapky, krátký náraz lokálních steroidů a studené obklady přinášejí úlevu.

Pro akutní hemoragickou konjunktivitidu jsou typické hemoragie spojivky a bolestivé zduření preaurikulárních uzlin spojené se zánětem horních cest dýchacích. Jedná se o infekci pikornaviry. Inkubační doba je pouhých 24 hodin. Léčba je symptomatická. Onemocnění odezní do deseti dnů. Může být postiženo až 50 % populace.

Herpes simplex virus konjunktivitida je častou HSV primoinfekcí. Konjunktivitida bývá doprovázena typickými vezikulami na víčku a dendritickou lézí rohovky. Léčba spočívá v podávání virostatik (Zovirax).

Chlamydiové konjunktivitidy

Trachom je celosvětově hlavní příčinou slepoty. Vyskytuje se v severní Africe, na Středním východě a v Indii. Původcem je Chlamydia trachomatis. Oboustranná konjunktivitida s hlenohnisavou infekcí sama odezní. Při opakovaných infekcích dochází k jizvení folikulů.

Vzniká entropion, lagoftalmus, expoziční keratitida a slepota. Diagnózu potvrzuje cytologie spojivky nebo nověji PCR. Celkově podáváme tetracyklin 1–2 g denně per os po dobu 3–6 týdnů. Lokálně aplikujeme tetracyklinovou mast 2krát denně. Dětem a těhotným ženám podáváme erytromycin.

Konjunktivitidy u puchýřnatých onemocnění

Oční jizevnatý pemfigoid (OCP) vzniká na podkladě přecitlivělosti II. typu. Pacienti bývají starší 60 let. Na sliznici a kůži se objevují subepiteliální puchýřk . Chronická konjunktivitida vede ke změlčování fornixů a fibróze spojivky . Vzniká trichiáza, entropium, spojivka a rohovka keratinizují, vzniká suché oko. K obdobným změnám dochází v nose, v ústech, v jícnu, v anu a na pohlavních orgánech. V diagnóze pomáhá biopsie spojivky. Léčba spočívá v podávání imunosupresivních preparátů (azitomicin, cyklofosfamid, metotrexát v kombinaci s kortikosteroidy). Lokálně podáváme umělé slzy. Někdy pomůže autotransplantace nosní nebo ústní sliznice.

Stevens-Johnsův syndrom (SJS) je přecitlivělost III. typu vyvolaná léky nebo infekčními agens (HSV, adenovirus, streptokoky, Mycoplasma pneumoniae). Po teplotě se zánětem dýchacích cest a zvracením vznikají kožní erupce a bulózní změny. U poloviny pacientů dochází k očním změnám. Objevují se buly na spojivce a keratopatie, které buď odezní bez následků, nebo dochází (70 %) k jizvení, vzniku suchého oka a k slepotě. V chronické fázi je celková terapie většinou neúčinná. Lokálně aplikujeme umělé slzy.

Keratoconjunctivitis e rosacea je chronická konjunktivitida s keratitidou a neovaskularizací rohovky. Vzniká u pacientů s rosaceou. Jako léčbu podáváme tetracyklin dlouhodobě. Lokální podávání steroidů se nedoporučuje.

Další konjunktivitidy

Imunologicky podmíněné konjunktivitida.

Konjunktivitidy novorozenců.

Inkluzní konjunktivitida.


Autor: Redakce


Literatura:
Hycl J.: Oftalmologie, Triton, 2006

Design and code by webmaster