Detail hesla - Alopecie

AlopecieSlovníková definice
Nadměrná ztráta vlasů. Rozlišujeme: difuzní nadměrná ztrátu vlasů - difuzní efluvium, ohraničená (ložisková) ztráta vlasů - alopecia areata.

Plná definice
Difuzní efluvium

- ztráta více než 100 vlasů denně

- výpad je difuzní v rozsahu celé kštice

Etiologie a patogeneze

- fyziologicky u novorozenců, po porodu, částečně v pubertě a v seniu.

- po vysokých horečkách, po infekčních onemocněních, po traumatech, po operacích, při

systémových onemocněních, po odtučňovacích kúrách a po působení stresu

- jako toxický vliv léku nebo ionizujícího záření na vlasový folikul

Klinický obraz

Během krátké doby dochází k výraznému výpadu vlasů a difuznímu prořídnutí kštice, kůže zůstává nezměněna. Provokační moment předchází začátek výpadu o 2-4 měsíce.

Při odeznění působení vyvolávajícího mechanismu obvykle vlasy znovu narostou.

Alopecia areata

Většinou reverzibilní ložisková ztráta vlasů, event. dalšího ochlupení, jako jsou řasy, obočí, vousy a ostatní ochlupení po celém těle.

Epidemiologie

častý začátek v dětství a u mladých dospělých, obě pohlaví postižená stejně, asi v 20 % případů familiární výskyt

Etiologie a patogeneze

Ložisková alopecie je zánětlivé onemocnění vlasového folikulu vedoucí k předčasnému ukončení vlasového cyklu a výpadu vlasů. Po odeznění zánětu se ve folikulu opět tvoří vlas.

Etiologie není jednoznačně objasněná. Asi u 10 % případů se současně zjišťuje atopie, u 5 % případů autoimunitní onemocnění (nejčastěji autoimunitní thyreoiditida) - v těchto případech bývá průběh onemocnění zdlouhavý a prognóza nejistá.

Klinický obraz

Jedno či více okrouhlých hladkých ostře ohraničených lysých ložisek ve kštici či jinde v ochlupení po těle. V okrajích ložisek při odstupu z kůže nacházíme zúžené vlasy - svědčí pro aktivitu onemocnění. Ložiska jsou hladká, bez známek zánětu a bez šupení.

Při výpadu vlasů v rozsahu celé kštice se jedná o totální alopecii, při výpadu ochlupení po celém těle o univerzální alopecii.

Často nacházíme současně dystrofické změny na nehtech.

Diferenciální diagnóza

Traumatická alopecie, trichotillomanie, mikrosporie a tinea capitis, aplasia cutis congenita, alopecia specifika při II. stadiu syfilis, alopecie při systémových onemocněních - nejčastěji systémový lupus erytematodes, jizvící alopecie

Terapie

Lokální léčba

Kortikosteroidní externa, intralezionální intradermální aplikace kortikosteroidů v intervalu 4-6 týdnů, lokální PUVA (fotochemoterapie) s lokálně aplikovaným fotosenzibilizátorem Oxsoralenem sol.

Celková léčba

Vitaminoterapie a stopové prvky - hlavně zinek, při masivním výpadu k jeho zastavení celkově podávané kortikosteroidy v dávce 0,5-1 mg/kg po dobu 6-8 týdnů, u adolescentů od 16 let věku je možná i celková fotochemoterapie PUVA s celkově podávaným Oxsoralenem cps.

Průběh a prognóza

Asi u 30 % pacientů se ložiska hojí bez recidivy v průběhu 1 roku, u 40-50 % pacientů vznikají recidivy v průběhu několika týdnů asi po dobu 5 let, u 20-30 % pacientů projevy přetrvávají léta. Prognóza je všeobecně horší, pokud je alopecie rozsáhlejší, výpad rychlejší, ložiska dlouhodobě přetrvávají, pacient je mladšího věku. Nepříznivým faktorem je atopie v osobní anamnéze.

Převzato z
Bayer M., ed.
Pediatrie - lékařské repetitorium. Praha: Triton 2010
http://www.tridistri.cz


Autor: Redakce


Literatura:
Braun – Falco O., Plewig G, Wolff HH. Dermatológia a venerológia, Vydavatelstvo Osveta, Martin, Slovenská republika, 2001, 919–935
Paller AS, Mancini AJ. Hurwitz Clinical Pediatric Dermatology, Elsevier, Philadelphia, USA, 2006, 156–164
Štork J a kol. Dermatovenerologie, Galén a Karolinum, Praha, Česká republika, 2008, 282–284

Design and code by webmaster