Detail hesla - Doplňky stravy ovlivňující kožní systém

Doplňky stravy ovlivňující kožní systémSlovníková definice
viz Doplňky stravy

Plná definice
Kůže je největším orgánem lidského těla, který pokrývá plochu o rozsahu 1,6–1,8 m², přičemž tvoří až 7 % celkové tělesné hmotnosti. Představuje velmi důležitou bariéru mezi organismem a zevním prostředím, mimo jiné též ochranu před škodlivými účinky ultrafialového (UV) záření. Zatímco záření UVA (315–400 nm) proniká až do papilární vrstvy škáry, UVB (280–315 nm) záření je pohlceno již v epidermis.

Ochrana před slunečním zářením

UV záření způsobuje zarudnutí a/nebo zhnědnutí kůže (v závislosti na fototypu), avšak při opakované expozici urychluje proces stárnutí kůže (tzv. foto-aging) či zvyšuje riziko vzniku kožních nádorů (spinocelulární karcinom, basaliom či melanom), stejně tak jako může poškodit zrak (melanom sítnice, katarakta). Sluneční záření působí na kůži i pozitivně, a to zejména ve smyslu katalýzy syntézy vitaminu D.
Citlivost kůže k účinkům UV záření je dána různým obsahem pigmentů, které ji dávají přirozené zbarvení – karotenoidy, hemoglobin, melanin a lipofuscin. Karotenoidy jsou antioxidanty, které se vyžívají v doplňcích stravy určených k podpoře opálení se či k ochraně pokožky a sítnice před slunečním či umělým UV zářením a volnými radikály. Z chemického hlediska řadíme karotenoidy mezi tetraterpenoidy – oligomery isoprenu. Jsou to obvykle červené, oranžové či žluté pigmenty. Patří mezi ně především beta-karoten (provitamin A), ale i alfa-karoten, gama-karoten či beta-kryptoxanthin. Karotenoidy jsou obsaženy jak v některých mikroorganismech a tělech vyšších živočichů (rak, losos, humr), tak i ve všech zelených rostlinách. Zde jsou mimo jiné obsaženy lutein, violaxanthin, neoxanthin, minoritně též kryptoxanthin a zeaxanthin.

Klinické zkušenosti

Ochranný vliv beta-karotenu byl poprvé popsán u myší již v roce 1964. Od té doby je beta-karoten využíván v mnoha perorálních přípravcích. Napříč odbornou veřejností je patrný značný rozkol ve vnímání doplňků stravy prezentovaných jako ochrana proti slunečnímu záření. Bezesporu z dermatologického pohledu bude stále platit co nejdůslednější vyhýbání se slunečnímu záření, zejména pak v době maximálního denního svitu, a doporučení aplikace vhodného krému na opalování. Přesto však nejrecentnější práce popisují zřejmý benefit doplňků stravy založených např. na obsahu beta-karotenu, a to především z důvodu jeho antioxidačních vlastností. Letos publikovaná metaanalýza hodnotící význam takové suplementace napříč dosud všemi publikovanými studiemi zmiňuje, že pravidelné užívání beta-karotenu snižuje riziko popálenin, přičemž je zapotřebí jeho užívání v dávce přibližně 15–30 mg/den po dobu nejméně 10 týdnů; při delším užívání se účinky dále zvyšují. Podobné účinky jsou rovněž popisovány při užití lycopenu.

Nežádoucí účinky a interakce

Z nežádoucích účinků je v literatuře při dlouhodobém nadměrném přívodu beta-karotenu zmiňováno žlutooranžové zbarvení kůže.

Zástupci na trhu: GS Beta-Karoten, Viaderm, Betabronz aj.

Postižení vlasů a nehtů

Vlasy a chlupy se vyskytují na téměř celém povrchu lidského těla. Buňky v kůře vlasů jsou silně keratinizované a je v nich přítomen pigment melanin determinující barvu vlasů. Ve kštici se přirozeně nacházejí vlasy v různé fázi svého životního cyklu (fáze anagenní, katagenní a telogenní), a každým dnem proto téměř nepozorovaně běžně ztrácíme 60–90 vlasů. Jejich růst je ovlivňován pohlavními hormony, hormony nadledvin a štítné žlázy a genetickými faktory apod.

Klinické zkušenosti

Příčinou předčasného či nadměrného vypadávání vlasů mohou být mužské pohlavní hormony, především aktivní forma testosteronu – dihydrotestosteron (DHT) vznikající z testosteronu působením enzymu 5-alfa-reduktázy. Její efektivní blokádou je tak možné proces nadměrného vypadávání vlasů významně zpomalit. Jedná se tedy o stejný mechanismus, který se snažíme ovlivnit též u pacientů s benigní hyperplazií prostaty – setkáváme se tedy např. s výtažky ze slivoně africké (Pygeum africanum), trpasličí palmy (Serenoa repens), kopřivy dvojdomé (Urtica dioica) apod. Vzhledem k dominantnímu využívání těchto výtažků v indikaci zmiňované BHP je většina publikovaných studií zaměřena právě tímto směrem. Přesto však byla hypotéza tohoto účinku podpořena výsledky několika randomizovaných klinických studií.
Podpůrný účinek jistě budou mít rovněž vitaminy řady B a biotin, ale i sirné aminokyseliny (zejména methionin) či některé minerály (Zn, Fe, Cu aj.), a to nejenom na vzhled, pevnost a pružnost vlasu, ale též na zdravý vývoj nehtové ploténky.

Nežádoucí účinky a interakce

Z nežádoucích účinků lze teoreticky předpokládat projevy nedostatku testosteronu, jako je např. snížení libida, erektilní dysfunkce či poruchy ejakulace. V porovnání s doplňky stravy určenými k podpoře léčby BHP však v těchto doplňcích bývá menší množství účinných látek, a tedy již poměrně nízké riziko vedlejších účinků se dále snižuje. U přípravků s obsahem methioninu hrozí bolesti břicha (silné dráždění sírou); neměly by být užívány během těhotenství a laktace.

Zástupci na trhu: Folixil, GS Eladen aj.

Jiří Slíva
Převzato z
Doplňky stravy. Praha: Triton 2009
http://www.tridistri.cz

Autor: Redakce

Design and code by webmaster