Detail hesla - Trichinelóza

TrichinelózaSlovníková definice
Parazitární onemocnění s příznaky postižení střeva a svalů. Původcem je červ svalovec stočený, Trichinella spiralis, a vzácněji jiné druhy svalovců.

Plná definice
Zdrojem nákazy ve střední Evropě bývají divoká prasata a vehikulem klobásy či slanina připravené z jejich masa a konzumované bez dostatečné tepelné úpravy. Maso obsahuje encystované larvy, které se ve střevě vyvinou v dospělé červy. Samice zde rodí larvy, které se krevní cestou dostávají do kosterního svalstva i jiných orgánů. V ČR se nákaza v porážkových prasatech již dlouhá léta nevyskytla. S onemocněním se můžeme setkat u osob, které se nakazily v zahraničí nebo konzumovaly tepelně neopracované masné výrobky přivezené z ciziny. Inkubační doba je 5 až 30 dnů.

Onemocnění začíná horečkou, bolestmi břicha a průjmem. Po několika dnech se objeví úporné bolesti svalů, alergické otoky, vyrážka a někdy i známky postižení srdce nebo mozku. Vyskytuje se leukocytóza, vysoká eozinofilie a zvýšená aktivita kreatinfosfokinázy v séru. Diagnózu potvrdí sérologický průkaz specifických protilátek. Lékem volby je albendazol (400 mg 2x denně po dobu 7 až 14 dnů). U těžkých průběhů je třeba celkovou zánětlivou reakci tlumit kortikoidy a často je nutná intenzivní péče. Veterinárně nekontrolované masné výrobky je třeba vždy důkladně tepelně opracovat. Osobám, které požily podezřelé maso, provedeme výplach žaludku a podáme projímadlo. Nákaza podléhá hlášení.

Marie Staňková, Vilma Marešová, Jiří Vaništa
Převzato z
Repetitorium infekčních nemocí. Praha: Triton 2008.
http://www.tridistri.cz

Autor: Redakce

Design and code by webmaster