Detail hesla - Herpes simplex virus keratitida

Herpes simplex virus keratitidaSlovníková definice
Kongenitální herpes se projevuje jako konjunktivitida, keratitida, katarakta a chorioretinitida. Primární oční herpes se objevuje do 5 let věku jako vezikuly na kůži v okolí oka v kombinaci s keratokonjunktivitidou. Recidivující oční herpes se vyskytuje ve třech formách.

Plná definice

Nejčastějšími formami jsou keratitis dendritica a keratitis geographica. Ulcerace mají větvičkovitý nebo mapovitý tvar. Citlivost rohovky je snížená. Diferenciálně diagnosticky musíme odlišit keratitidu způsobenou VZV, rekurentní rohovkovou erozi, pseudodendrity z kontaktních čoček a pseudodendritickou akantamébovou keratitidu u pacientů používajících kontaktní čočky. Podáváme aciklovir (Zovirax, Virolex) kapky 5krát denně. Jako prevenci sekundární infekce podáváme antibiotické kapky. Onemocnění trvá většinou 8 až 10 dní. Pokud se nezhojí do 3 týdnů, je třeba pomýšlet na metaherpetickou, nevirovou nebo neurotropní keratitidu, či na rekurentní erozi.

Další formou je keratitis metaherpetica, takto označujeme nehojící se vředy s navalitými okraji, u kterých nepředpokládáme aktivní replikaci virů. Při léčbě používáme kontaktní čočky, kompresivní obvaz s antivirotiky a umělými slzami. Někdy je nutné překrýt vředy spojivkovým lalokem nebo transplantovaným amnion.

Třetí formou herpetické oční infekce jsou stromální keratitidy, tyto keratitidy jsou hypersenzitivní reakcí IV. a II. typu. Typický je různý stupeň infiltrace a edému stromatu rohovky, někdy s nekrotizací tkáně. Léčba spočívá v opatrné kombinaci virostatik a antibiotik s kortikosteroidy.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster