Detail hesla - Bioterorismus

BioterorismusSlovníková definice
Úmyslné použití biologických agens k vyvolání infekčního onemocnění v době míru z důvodu prosazení politických, náboženských či jiných zájmů a nebo k trestnému činu.

Plná definice
Mikroorganismy schopné vyvolat hromadná infekční onemocnění nebo otravy lidí, zvířat či rostlin se nazývají biologická agens. Jde o několik desítek různých bakterií, bakteriálních toxinů, virů či mikroskopických hub. Tato agens lze snadno připravit ve velkém množství, mohou přetrvávat ve vnějším prostředí delší dobu a působí onemocnění s vysokou úmrtností. Způsoby jejich použití jsou různé. Může jít o skrytou kontaminaci potravin, vody, předmětů i vzduchu v uzavřených prostorech, zános infikovaných přenašečů či rezervoárových zvířat nebo o kontaminaci přízemních vrstev atmosféry aerosolem. Aerosol je neviditelný, bez zápachu a chuti a může zasáhnout rozsáhlé území. Po uplynutí inkubační doby se v zasažené oblasti začnou ve větším počtu vyskytovat neobvyklá onemocnění. Za nejvýznamnější biologická agens se považují původci antraxu, moru, pravých neštovic, botulismu a hemoragických horeček.

Biologická agens mohou být použita úmyslně k vyvolání onemocnění jednotlivcem či skupinou lidí (armáda, sekta), a to ať v době války, nebo v míru. Použití biologického agens jako bojového prostředku ve válce zakazuje Konvence o zbraních a toxinech podepsaná v roce 1972 většinou států. Příkladem bioteroristické akce je epidemie salmonelózy v americkém státě Oregon v roce 1986, kdy příslušníci náboženské sekty kontaminací salátových pultů několika restaurací způsobili onemocnění 750 osob. Počátkem 90. let se příslušníci jiné sekty neúspěšně pokusili rozšířit antrax a botulotoxin v ulicích dvou japonských měst. V roce 2001 došlo v USA k více než 20 onemocněním antraxem po záměrné kontaminaci především listovních zásilek sporami antraxu.

Marie Staňková, Vilma Marešová, Jiří Vaništa
Převzato z
Repetitorium infekčních nemocí. Praha: Triton 2008.
http://www.tridistri.cz

Autor: Redakce

Design and code by webmaster