Detail hesla - Aneuryzma hrudní aorty

Aneuryzma hrudní aortySlovníková definice
Abnormální rozšíření všech tří vrstev stěny aorty (normální průměr činí 3–2 cm, nejširší je ve svém odstupu).

Příbuzná hesla: Aneuryzmata venózní

Plná definice

Etiologie a patogeneze

Přibližně 25 % všech aortálních aneuryzmat je lokalizováno v ascendentní nebo descendentní aortě a v obloukové části. Mohou se šířit skrze bránici do aorty břišní. Po ústupu syfilis jsou nyní jejich hlavní příčinou ateroskleróza a úrazy hrudníku. Následkem úrazu a ruptury aorty mohou vznikat i aneuryzmata falešná.

Klin. obraz a dg.

Aneuryzmata hrudní aorty jsou často asymptomatická a odhalí se nečekaně při rtg hrudníku. Symptomy se však mohou vyvinout při jejich zvětšování a kompresi okolních struktur. Jde o dušnost, kašel, stridor a hemoptýzu při tracheobronchiální kompresi. K chrapotu dochází při stlačení rekurentu, dysfagie bývá při kompresi jícnu a syndrom horní duté žíly se vyvíjí při jejím stlačení. Bolesti zad a hrudníku mohou být spojeny s vzestupem krevního tlaku zvětšováním aneuryzmatu nebo s erozemi obratlů.

Komplikace

Obávanou komplikací je ruptura aneuryzmatu, která je příčinou smrti přibližně u 1/3 zemřelých. Více než polovina úmrtí souvisí s komplikacemi aterosklerózy, které se netýkají samotného aneuryzmatu.

Dif. dg.

Je třeba myslet na expanzi jiného původu. K diagnóze se obvykle používá aortografie. Také CT či MR mohou být dostačující, ale zpravidla nepřinášejí tak dobré informace o větvích odstupujících z oblouku. Přínosná je i tranezofageální echokardiografie.

Terapie

Prognóza neléčených pacientů je špatná. Tři roky přežívá asi 1/4 nemocných. K chirurgické léčbě indikujeme symptomatické pacienty bez ohledu na velikost aneu­ryz­matu, aneuryzmata o průměru přes 6 cm, a zvětšující se, nebo při postižení okolních orgánů. Stejně postupujeme při obtížně kontrolovatelné hypertenzi a u mladších nemocných (pod 40 let) s projevy mírné až střední aortální insuficience.

M. Bulvas

Převzato z

Horký K, ed. Lékařské repetitorium. Druhé vydání. Praha : Galén 2005, s. 41–42.

www.galen.czAutor: Galén


Doporučená literatura z nakladatelství Triton:

nakladatelství Triton
Akutní aortální disekce


Design and code by webmaster