Detail hesla - Vada aortální chlopně kombinovaná

Vada aortální chlopně kombinovanáSlovníková definice
Kombinovaná aortální vada (stenózu a nedomykavost), která zatěžuje levou komoru tlakovým i objemovým přetížením.

Plná definice

Etiologie a patogeneze

Postižení cípů aortální chlopně vede obvykle k jejich deformaci a neschopnosti koaptace během diastoly. Kombinované aortální vady zatěžují nemocného více než jejich izolované podoby stejné hemodynamické závažnosti. Pro adaptační mechanismy levé komory je však i průběh těchto kombinovaných vad dlouhodobě asymptomatický.

Klin. obraz a dg.

K diagnóze přispívá poslechový nález systolického ejekčního šelestu ve druhém mezižebří vpravo od sterna s propagací do karotid a jugula, po druhé ozvě následuje méně výrazný vysokofrekvenční diastolický šelest s propagací do hrotu. Úder hrotu je dislokovaný doleva a palpačně široce hmatný. Na EKG většinou sinusový rytmus a hypertrofie levé komory s přetížením. Rtg srdce vykazuje excentrickou hypertrofii s kardiothorakálním indexem větším než 0,5. Diagnóza je echokardiografická. První symptomy stenokardie, dušnost a synkopa, znamenají naléhavou indikaci k operaci, protože průměrná doba přežití je pouze několik málo let (2-4 roky). Kromě symptomů je nutné sledovat i funkci levé komory: první známky pokračující dilatace a systolické dysfunkce levé komory jsou také naléhavou indikací k operaci, a to i u zcela asymptomatického nemocného.

Terapie

Operaci představuje náhrada aortální chlopně, u starších nemocných bioprotézou. Mechanická protéza vyžaduje doživotní antikoagulační terapii. Operační výsledky i dlouhodobý pooperační průběh je dobrý, je-li vada indikována k operaci včas.

R. Čerbák

Převzato z

Horký K, ed. Lékařské repetitorium. Druhé vydání. Praha : Galén 2005, s. 670.

www.galen.cz


Autor: Galén

Design and code by webmaster