Detail hesla - Astigmatismus

AstigmatismusSlovníková definice
Oko nemá ve všech rovinách stejnou optickou mohutnost. Pozorovaný bod se promítá do složitého tvaru s dvěma kolmými liniemi fokálních maxim. Nejčastějším zdrojem této vady je vrozené nepravidelné zakřivení rohovky, poúrazové a pooperační stavy.

Plná definice
Nízký stupeň astigmatismu (asi +0,25 D) nacházíme takřka u všech jedinců. Přibližně 15 % populace má astigmatismus vyšší než 1 cylindrická dioptrie. Kromě poklesu zrakové ostrosti bývá vyšší nekorigovaný astigmatismus zdrojem astenopických problémů.

Terapie

Astigmatismus korigujeme cylindrickými skly, která lámou paprsky pouze v jedné rovině. Cylindrické sklo má dioptrickou hodnotu a osu, která je kolmá na jeho rovinu účinnosti. Kombinací cylindrického a sférického skla vzniká sklo torické.

Korekce astigmatismu brýlemi je spojena s navozením meridionální anizeikonie (různé zvětšení obrazu v různých rovinách), která někdy snižuje snášenlivost korekce. Obtíže jsou častější a větší u astigmatismu v šikmých osách. U dospělých začínáme s plnou korekcí a vyzkoušíme individuální snášenlivost. Při obtížích redukujeme sílu korekce a osy přibližujeme vertikále či horizontále. U dětí předepisujeme vždy plnou korekci, kterou obvykle bez obtíží snášejí. Meridionální anizeikonie je nevýznamná při korekci kontaktními čočkami a u metod refrakční chirurgie.

Nepravidelné astigmatismy (astigmatismy bez osové symetrie) nelze korigovat brýlemi. Dobrého efektu lze dosáhnout tvrdými kontaktními čočkami.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster