Detail hesla - Keratitidy bakteriální

Keratitidy bakteriálníSlovníková definice
Infekce rohovky způsobená bakterií - Staphylococcus aureus, Streptococcus epidermidis, Micrococcus, Streptococcus pneumoniae, Psaeudomonas aeruginosa, Enterobacter, Serratia a Proteus. Objevuje se bolest, světloplachost, červené oko a pokles zrakové ostrosti.

Plná definice

Etiologie

Infekce vzniká po traumatu, při poruchách slzného filmu, při jiném rohovkovém onemocnění, při chronické dakryocystitidě, při AIDS a imunosupresivní léčbě. Rizikem jsou i kontaktní čočky.

Nejčastějšími patogeny jsou Staphylococcus aureus, Streptococcus epidermidis, Micrococcus, Streptococcus pneumoniae, Psaeudomonas aeruginosa, Enterobacter, Serratia a Proteus.

Symptomatologie

Při infekci rohovky se objeví bolest, světloplachost, červené oko a pokles zrakové ostrosti. Na rohovce je patrný vřed, v přední komoře bývá patrná hladina výpotku ( hypopyon ). Pseudomonádové vředy rychle progredují a perforují rohovku.

Terapie

Pacienty hospitalizujeme. Před zahájením léčby je nutno provést odběr materiálu ze spodiny vředu na kultivaci. Podáváme gentamicin kapky v koncentraci 20 mg/ml v kombinaci s cefazolinem v koncentraci 50 mg/ml. Z hotových preparátů je vhodný ciprofloxacin (Ciloxan gtt). Gentamicin v hotových preparátech (kapkách) má pro agresivní terapii bakteriálních vředů nízkou koncentraci. Proto připravujeme tzv. fortifikovaný gentamicin (koncentrace 20 mg/ml). Obsah 2ml ampule s 80 mg gentamicinu naředíme přidáním 2 ml aqua pro injectione. První hodinu kapeme antibiotika střídavě à 5 minut, dále první den à 30 minut (i v noci!), další dny po jedné hodině. Léčbu upravujeme podle výsledku kultivace a citlivosti. Podáváme také mydriatika. Celkově podáváme antibiotika jen při šíření infekce na další oční struktury.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster