Detail hesla - Kontraktura svalová

Kontraktura svalováSlovníková definice
Nespecifický pojem označující různé stavy, při kterých dochází k trvalému zkrácení délky svalu, současně je vždy přítomna změna struktury svalu.

Plná definice

Termín kontraktura nevyjadřuje pouze zkrácení svalu, používá se pro stav, kdy je sval zkrácený, ale nejsou zároveň zjistitelné žádné akční potenciály.

Jedná-li se o aktivní kontrakci svalových vláken, používá se název svalový spazmus, nejde o kontrakturu.

Fyziologická kontraktura

Vzniká z mechanických nebo biochemických příčin, které působí na kontraktilní mechanismus bez vzniku akčních potenciálů. Vzniká v takové situaci, kdy sval nemůže dokonale relaxovat mezi stimuly, nebo je dlouhodobě velmi aktivní. Tento stav lze vidět při únavě, bývá označován jako svalová kocovina.

Myotatická kontraktura

V tomto případě dochází k retraktivním změnám fibrózní tkáně svalu. K takové situaci dochází při dlouhodobém přetěžování, při sádrové fixaci, při paréze antagonisty.

Kontraktury doprovázející revmatická onemocnění

Dochází k rozvoji atrofie svalových skupin, ty nemusí být zpočátku patrné, pokud je sval nahrazován tukovou a pojivovou tkání (polymyozitida, dermatomyozitida). Atrofie jsou postupně doprovázeny rozvojem svalových kontraktur.

Při revmatoidní artritidě dochází na rukou ke vzniku kontraktur a následných typických deformit. Zánětlivý proces v metakarpofalangeiálních a proximálních interfalangeálních kloubech způsobuje kontraktury interoseálních a lumbrikálních svalů. Zkrácení šlachy extenzorů prstů dojde k vytvoření typické deformace, která se označuje jako „labutí šíje“.

Při synovitidě proximálních interfalangeálních kloubů dojde k narušení šlach extenzorů zánětem a prst nelze v PIP kloubu extendovat, vytváří se flekční kontraktura. Při flekční kontraktuře v PIP kloubu a extenzi v DIP se vytvoří další deformita prstů charakteristická pro revmatoidní artritidu – „knoflíková dírka“.

Autor: Redakce

Design and code by webmaster