Detail hesla - Pneumonie

PneumonieSlovníková definice
Akutní infekce plicního parenchymu postihující alveolární prostory a tkáň intersticia. Může postihovat celý lalok (lobární pneumonie), jeho segment (segmentární či lobulární pneumonie), přestupovat z bronchů na příslušné sklípky (bronchopneumonie) nebo postihuje tkáň intersticia (intersticiální pneumonie).

Plná definice
Rozlišení vychází zpravidla z rentgenologického a klinického nálezu. Klinické odlišení je uvedeno v tabulce. Komunitně získané záněty plic mohou být vyvolány viry a bakteriemi. Nejčastějšími bakteriálními agens jsou pneumokoky, hemofily, v chřipkových epidemiích také stafylokoky. Atypické mikroorganismy vyvolávající atypické pneumonie (Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae) postihují většinou starší děti, mladistvé a mladší dospělé. Atypické pneumonie mohou provázet také některé zoonózy (ornitóza, psitakóza, Q horečka apod.). U imunosuprimovaných jedinců se pak mohou uplatnit legionely, gramnegativní mikroorganismy, event. mohou být i mykotické pneumonie. Gramnegativní původci komunitních pneumonií jsou častější také u kojenců do 6 měsíců věku.

Pro etiologickou diagnózu má význam vyšetření sputa, hemokultivace a u některých agens vyšetření specifických protilátek. Výtěry z nosohltanu nemají žádnou výpovědní hodnotu k etiologii pneumonií. U imunokompetentních jedinců pro iniciální léčbu jsou lékem volby aminopeniciliny, případně chráněné peniciliny (dle regionální situace rezistence na antibiotika). Při podezření na atypickou pneumonii jsou vhodné makrolidy, případně doxycyklin. Rekonvalescence trvá 2–3 týdny, sledují se zánětlivé parametry.

Tab. Klinické příznaky zánětu plic
klinický příznak lobární pneumonie bronchopneumonie atypická pneumonie
pohyby hrudníku omezené beze změn beze změn
poklep zkrácený variabilní nález často beze změn
dýchací šelesty trubicové dýchání, jemný krepitus, na začátku a konci onemocnění drsné nebo normální chrůpky a rachůtky obvykle normální ojediněle rachoty, chropy
pleurální šelesty časté ojedinělé ojedinělé
horečka intermitentní kontinuální intermitentní či kontinuální
sputum malé, často rezavé bohaté, hnisavé obvykle malé

Marie Staňková, Vilma Marešová, Jiří Vaništa
Převzato z
Repetitorium infekčních nemocí. Praha: Triton 2008.
http://www.tridistri.cz

Autor: Redakce

Design and code by webmaster