Detail hesla - Bronchiektazie

BronchiektazieSlovníková definice
Trvalá ireverzibilní dilatace středních a malých bronchů. Hlenohnis a mediátory polymorfonukleárů jsou příčinou zánětlivé destrukce svaloviny, elastické tkáně a chrupavek. Výsledkem procesu je fibróza bronchiální stěny a její následná dilatace.

Plná definice

Vrozené bronchiektazie

Williamsův-Campbellův syndrom (chybění bronchiálních chrupavek)

m. Munier-Kuhn – tracheobronchomegalie (difúzní dilatace průdušnice a průdušek)

Kartagenerův syndrom (situs inversus, chronická sinusitida – příčinou je syndrom nepohyblivých cylií

cystická fibróza (hyperviskozita sekretu)

Turpinův syndrom (megaezofagus a změny na žebrech)

Získané bronchiektazie

Vznikají na podkladě bronchiolitidy a pneumonie v dětství. V dospělosti při bronchiální stenóze způsobené nádorem, aspirací, zánětlivou afekcí, nebo po bronchiolitidě v důsledku inhalace toxických plynů. Trakční bronchiektazie vznikají při plicních reparačních fibrózních procesech při tuberkulóze.

Symptomatologie

Onemocnění může probíhat asymptomaticky. V pokročilejším stavu se objevuje dráždivý kašel (suché bronchiektazie) nebo produktivní kašel (vlhké bronchiektazie). Sputum je někdy penízkovité, jindy se může vrstvit – v horní části je zpěněný hlen, vespodu hustý hnis obsahující bakterie a krystaly mastných kyselin. Můžeme vidět hemoptýzu nebo septickou embolizaci. Exacerbace zánětlivého procesu v bronchiektaziích vyvolává celkové příznaky jako teploty, nechutenství, slabost, malátnost.

Diagnostika

Na bronchiektazie myslíme při trvajícím poslechovém nálezu vlhkých fenoménů, při recidivujících bronchopneumoniích v téže lokalizaci. K průkazu bronchiektazií se používá počítačová tomografie.

Terapie

Konzervativní léčba zahrnuje polohovou drenáž poklep na hrudník, inhalační terapii, antibiotika. Při vážnějších stavech jako jsou hemoptýzy, závažné recidivy bronchopneumonií lze přistoupit k chirurgické intervenci.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster