Detail hesla - Hematurie

HematurieSlovníková definice
Přítomnost erytrocytů v moči. O makroskopické hematurii hovoříme v případě, že pouhým okem zřetelně rozeznáme červené zbarvení moči. Červené zbarvení je patrné od koncentrace 1 ml krve/1 l moči. Jestliže přítomnost erytrocytů odhalíme pouze laboratorními metodami, jde o hematurii mikroskopickou. Dále dělíme hematurii na totální (v celé porci moči), iniciální (na začátku mikce) a terminální (na konci mikce). Podle přítomnosti dalších symptomů se někdy hematurie dělí na bolestivou a nebolestivou.

Plná definice

Etiologie a patogeneze

Rozlišujeme hematurii prerenální, renální a postrenální etiologie. Rozdíl mezi erytrocyty glomerulárního původu a erytrocyty z močových cest je prokazatelný pomocí mikroskopu s fázovým kontrastem (při glomerulární hematurii je alespoň 80 % erytrocytů různým způsobem deformovaných).

Etiologie

Etiologie hematurie prerenálního původu

Hematologická onemocnění (leukemie, srpkovitá anémie, polycytémie, Hodgkinova choroba). Hemoragické diatézy (antikoagulační a antiagregační terapie, trombocytopénie, hemoragická purpura, hemofilie). Arteriální hypertenze. Hematurie při fyzické zátěži.

Etiologie hematurie renálního původu

Glomerulonefritida. Alportův syndrom. Toxické poškození ledvin. Infarkt ledviny. Nefroskleróza.

Etiologie hematurie postrenálního původu

Traumata urogenitálního systému na jakékoli anatomické úrovni (pozn.: při krvácení z močové trubice v úseku pod svěračem mluvíme o uretroragii). Nádory močopohlavního ústrojí (nádory ledvin, uroteliální nádory horních i dolních močových cest, nádory prostaty spíše zřídka způsobují terminální makroskopickou hematurii). Infekce uropoetického traktu (akutní cystitida, pyelonefritida, schistosomiáza, tuberkulóza). Urolitiáza. Benigní hyperplazie prostaty. Cystická onemocnění ledvin. Nekróza renální papily. Ipsační poranění.

Diagnostika

Začínáme vždy pečlivým odběrem anamnézy (včetně farmakologické, epidemiologické, sociální, rodinné, abusus) a fyzikálním vyšetřením. Dále je vždy nutné vyšetření moči chemicky a mikroskopické vyšetření močového sedimentu. Dále kultivační a cytologické vyšetření moči a ultrasonografie ledvin a močového měchýře s prostatou. U všech pacientů s hematurií provádíme vylučovací urografii a cystoskopii. Pokud se výše uvedenými metodami nezjistí etiologie hematurie, doplňujeme speciální vyšetření (ascendentní ureteropyelografie /s/bez výplachu ledvinných pánviček za účelem cytologického vyšetření/, ureterorenoskopie, počítačová tomografie /CT/, CT s vylučovací fází /CT-IVU/, angio-CT, magnetická rezonance, nefroskopie, vyšetření erytrocytů ve fázovém kontrastu, parazitologické vyšetření moči, vyšetření moči na kvasinky, mykoplazmata, chlamydie a ureaplazmata, radionuklidové metody, biopsie ledviny).

Diferenciální diagnóza

Hemoglobinurie, myoglobinurie, porfyrinurie. Léky (sulfonamidy, rifampicin, pyrvinium). Zbarvení moči po konzumaci určitých potravin (červená řepa, rebarbora). Kontaminace moči při krvácení gynekologického původu.

Terapie

Léčba hematurie vždy spočívá v léčbě základního onemocnění, které hematurii způsobuje. Při krvácení do močových cest podáváme standardně antibiotika. V případě antiagregační léčby tuto vysazujeme. U warfarinizovaných pacientů warfarin vysazujeme a převádíme je na nízkomolekulární heparin.

V. Soukup

Převzato z
Hanuš T., ed.
Urologie - lékařské repetitorium. Praha: Triton 2010
http://www.tridistri.cz


Autor: MUDr. Viktor Soukup, PhD., FEBU

Design and code by webmaster