Detail hesla - Konjunktivitidy imunologicky podmíněné

Konjunktivitidy imunologicky podmíněnéSlovníková definice
Zánět spojivek různé etiologie.

Plná definice
Alergické konjunktivitidy

Sezonní alergická konjunktivitida je přecitlivělostí 1. typu. Bývá spojena se sennou rýmou. Příznačné je svědění a pálení v typickém sezónním období. Je třeba omezit kontakt s alergenem. Podáváme antihistaminika celkově, lokálně kombinace antihistaminik a vazokonstriktiv (Sanorin-Analergin gtt, Spersallerg gtt, Livostin gtt, Purivist gtt). U některých pacientů pomáhá preventivní stabilizace žírných buněk (Opticrom gtt).

Lékové konjunktivitidy vznikají na imunologickém podkladě nebo přímou iritací. K pálení, svědění a zčervenání očí, doprovázenému drobnými defekty rohovkového epitelu (keratitis punctata), dochází po podání antibiotik, mydriatik, antiglaukomatik a virostatik. Často iritují konzervační látky obsažené takřka ve všech preparátech. Léčba spočívá ve vysazení léčiva.

Vernální keratokonjunktivitida (vernální katar, VKC) je recidivující zánět objevující se zpravidla na jaře u pacientů ve věku 5–25 let. Projevuje se svěděním, světloplachostí a pocitem cizího tělíska. Na spojivce horního víčka jsou obrovské papily, ve spojivkovém vaku je vazký hlenovitý sekret. Na limbu jsou rosolovité papily. Na rohovce bývají drobné tečkovité defekty, někdy však vzniká torpidní plochý vřed. Doporučujeme klidový režim a pobyt v chladnějším pásmu. Celkově podáváme antihistaminika. V akutních fázích podáváme lokálně kortikosteroidy, které rychle vysazujeme. Vzhledem k tomu, že steroidy mají promptní efekt, který ale po jejich vysazení často mizí, vzniká při samoléčbě riziko steroidního glaukomu.

Atopická keratokonjunktivitida (AKC) není závislá na ročním období a postihuje většinou dospělé. Projevuje se svěděním a pálením víček a očí. Na kůži víček nacházíme fisury a exkoriace. Jizevnatá konjunktivitida může vést ke vzniku symblefar. Léčba je stejná jako u VKC. Léčba kortikosteroidy mívá dobrý a rychlý efekt.

Gigantopapilární konjunktivitida (GPC) se objevuje u pacientů s kontaktními čočkami a očními protézami. Svědění a hlenovitý sekret doprovázejí větší papily na spojivce horního víčka. Léčba spočívá ve výměně kontaktních čoček. Nejlepší jsou v tomto případě čočky na jedno použití (např. One-day Acuvue).


Autor: Redakce

Design and code by webmaster