Detail hesla - Závažné onemocnění dítěte - reakce rodičů

Závažné onemocnění dítěte - reakce rodičůSlovníková definice
není k dispozici

Plná definice
První reakcí na sdělení, že dítě je v ohrožení života, zřejmě bude šok, překvapení, údiv doprovázený silnými emočními reakcemi, strachem, úzkostí, depresí. Zprvu rodiče nevěří, že by se smrt mohla týkat právě jejich potomka, hledají příklady, kdy se dítě nebo někdo jiný v podobné situaci uzdravil. Často můžeme slyšet: „Ne, to nemůže být pravda. Mého dítěte se to nemůže týkat.“ Potom nastupuje fáze hledání viny, kterou rodiče nacházejí nejčastěji u sebe (až v 25% případů) nebo u zdravotního personálu: „Udělali jsme někde chybu? Něco jsme zanedbali? Proč má umřít dítě, a ne já? Kde je spravedlnost, když dopustí, že tento mladý, rozvíjející se život je ohrožen? Proč jsme jen dali šanci vyřádit se tak zákeřné nemoci na těle našeho jediného dítěte?“ Pocity viny zacházejí často i do vzdálené minulosti. Nejhorší kombinace je vzájemné obviňování jeden druhého, které posléze může být i důvodem k rozchodu. Reakce vyvolává protireakci a rodiče se snaží případnou vinu popřít: „Vždyť jsme s ním trávili všechen volný čas… Vždycky měl to nejlepší…“

S přetrvávajícím nezlepšujícím se zdravotním stavem se dostavuje pocit marnosti, deprese jak z vlastního úsilí, tak z péče lékařského personálu: „Jak bude vypadat náš život, když dítě ztratíme? Bude to jen pouhé čekání na jeho smrt? S tím se opravdový rodič nikdy nemůže smířit. Kdo zná trýznivější bolest srdce než matka, která přežije své dítě?“ Po déletrvajícím fyzickém a psychickém vypětí se dostavuje zdánlivý pocit vyrovnanosti a rodiče se s faktem smrti či umírání smiřují a přejí si, aby odchod dítěte ze světa byl bezbolestný. Pak již zbývá různě dlouhé období oplakávání a vyrovnání se skutečností. Z celé řady zkušeností psychoterapeutů vyplývá, že pokud rodiče mohli v poslední fázi své dítě provázet a mohli v tváří v tvář prožít poslední okamžiky, probíhá přizpůsobení se těmto těžkým ztrátám výrazně klidněji a přirozeněji. Rodiče tak mohou získat oprávněný pocit, že pro své dítě udělali vše, co bylo ve jejich silách.

Dnes ve většině nemocnic tyto potřeby chápou a jsou ochotni vyjít rodičům vstříc. Pokud se setkávají s nepochopením a snahou „nekomplikovat“ lékařskou péči, mohou použít k obhajobě informace, které jsme zde uvedli.


Autor: Redakce

Design and code by webmaster