Detail hesla -

Alergie na lokální anestetikaSlovníková definice
Nežádoucí reakce na lokální anestetika.

Příbuzná hesla: Anafylaxe

Plná definice
Existují dvě skupiny těchto látek lišící se podle chemického složení: estery kyseliny benzoové (prokain, benzokain, tetrakain aj.) a amidy ( trimekain, lidokain, bupivakain, dále např. artikain, mepivakain a prilokain). Častěji se používají amidy, neboť mimo jiné vyvolávají méně často reakce než estery a vykazují méně lékových interakcí.

V rámci skupiny existují časté zkřížené reaktivity. Mezi skupinami navzájem existuje jen možnost malé zkřížené reaktivity.

Etiologie

Výskyt nežádoucích reakcí na lokální anestetika je častý, avšak reakce, které jsou zprostředkovány imunologickými mechanismy, jsou vzácné. To znamená, že pacient může reagovat hned, aniž by byl předtím senzibilizován předchozí expozicí! Příčinou nežádoucí reakce mohou být i konzervační látky (např. parabeny).

Patofyziologie

Viz anafylaxe a pseudoalergie.

Diagnostika

Je velmi obtížná. Laboratorní vyšetření odhalí jen IgE protilátky, jejichž význam je pro diagnostiku alergie na lokální anestetika malý.

Vysokou výpovědní hodnotu mají provokační testy, jsou však rizikové. Kožní testy mají nízkou specificitu, tzn. jsou relativně často falešně pozitivní. V rámci diferenciální diagnostiky je potřeba odlišit předávkování a panickou reakci.

Prevence

  • Prevence: vysadit betablokátory a ACE inhibitory.
  • Zpřísnění indikace použití lokálních anestetik u rizikových osob (nasazení lokálního anestetika, na které již v minulosti měl pacient alergickou nebo pseudoalergickou reakci, je absolutně kontraindikované!)
  • Premedikace (v odůvodněných případech): Prednison 40 mg a 1 tbl. antihistaminika v předvečer výkonu a opět ráno v den výkonu, alespoň 1–2 hodiny před výkonem.
  • Observace (nejméně 45 minut po aplikaci).
  • Technické a personální vybavení pracoviště pro případ urgentní resuscitace.

Léčba

Viz anafylaxe.


Autor: Redakce


Doporučená literatura z nakladatelství Triton:

nakladatelství Triton
Alergologie v kostce


Design and code by webmaster